2016 Committees

 
General Chair and Co-chair
General Advisory Chair 
Steeting Committee
Technical Program Committee
 
  -North America Subcommittee
   -Japan Subcommittee
   -Europe Subcommittee
Local Organizing Committee

General Chair and Co-chair

Carlos Mazure, Chair
SOITEC, France
C.T. Liu, Co-chair
Industrial Technology Research Institute, Taiwan
Back to top
 
General Advisory Chair
Raj Jammy, Carl Zeiss, USA 
 
Steering Committee
Lewis Terman, IBM, USA
Morris Chang, TSMC, Taiwan
John Y. Chen, NVIDIA, USA
Tze-Chiang Chen, IBM, USA
(Charles) Kin P. Cheung, NIST, USA
Alice M. Chiang, Teratech, USA
Sanford Chu, XMC, China
Ben M.Y. Hsiao, IBM Emeritus, USA
Genda Hu, FocalTech Systems, Taiwan
Roger De Keersmaecker, RDK Consulting & Coaching, Belgium
G. P. Li, UC Irvine, USA
Rich Liu, Macronix International Co., Ltd., Taiwan
T. P. Ma, Yale Univ., USA
Tak H. Ning, IBM, USA
Jack Sun, TSMC, Taiwan
Paul P. Wang, Duke University, USA
Clement H. Wann, TSMC, Taiwan
H.-S. Philip Wong, Stanford University, USA
Ran H. Yan, Starix Technology, USA
Ping Yang, Intevac, USA
Hwa Nien Yu, IBM Emeritus, USA
Yee-Chia Yeo, TSMC, Taiwan
 
Technical Program Committee
Chorng-Ping Chang, Chair 
Applied Materials, USA
Chih-I Wu, Chair
Industrial Technology Research Institute, Taiwan 

-North America Subcommittee
Wilman Tsai, Chair
TSMC, USA 
 
Jason Campbell, NIST, USA
Robert D. ClarkTEL Technology Center, America, LLC, USA
Effendi Leobandung, IBM, USA
Sang Bum Kim, IBM, USA 
Gurtej SandhuMicron Technology, Inc., USA
Peide Ye, Purdue University, USA
An Chen, GLOBALFOUNDRIES, USA
Seung H. Kang, Qualcomm Technologies Inc., USA 
Bin Yu, University at Albany, USA
Angada Sachid, UC Berkeley, USA
Jianping Wang, University of Minnesota, USA
Lan Wei, University of Waterloo, Canada 
Gennadi BersukerThe Aerospace Corporation, USA 
Srinivasa Banna, GLOBALFOUNDRIES, USA  
Nuo Xu, Samsung, USA
Mark RodwellUniversity of California, Santa Barbara, USA
Back to top

-Japan Subcommittee 
Shinichi Takagi, Chair
The University of Tokyo, Japan
 
Seiichiro Kawamura, Japan Science&Technology Agency(JST/CRDS), Japan
Hideto Hidaka, Renesas Electronics Corp., Japan
Hideto Kotani, Panasonic Semiconductor Solutions Co., Ltd, Japan
Hidetoshi Ohnuma, SONY Corporation, Japan
Hiroyuki Ota, Advanced Industrial Science and Technology, Japan
Tomoya Sanuki, Toshiba Corp., Japan
Satofumi Souma, Kobe University, Japan
Kuniyuki Kakushima, Tokyo Institute of Technology, Japan
Akihiro Nitayama, Tohoku University, Japan
 
 
-Europe Subcommittee  
Jean-Pierre Raskin, Chair
Université catholique de Louvain, Belgium

Andrea Padovani, MDLab s.r.l., Italy
Asen Asenov, University of Glasgow, UK
Dirk Wouters, RWTH Aachen University, Germany
Francisco Gamiz, University of Granada, Spain
Joachim Burghartz, IMS Stuttgart, Germany 
Stephane Monfray, ST Microelectronics, France
Franz Dielacher, Infineon Technologies Austria AG, Austria
Sergio Bampi, Federal University, Brazil
Ionut RaduSOITEC, France
Olivier Weber, CEA-LETI, France
Back to top

-Asia Pacific Subcommittee
Ming-Jinn Tsai, Chair
Industrial Technology Research Institute, Taiwan 
 
T. C OngTSMC, Taiwan
Michael Wu, TSMC, Taiwan
Cheng-Tzung Tsai, UMC, Taiwan
Jengping LinNanya Technology Corp., Taiwan 
Jau-Yi Wu, Macronix International Co., Ltd., Taiwan
Wen-Kuan YehNational Nano Device Laboratories, Taiwan
Wen-Yueh Jang, Powerchip Semiconductor, Taiwan
Chee-Wee Liu, National Taiwan University, Taiwan 
Steve ChungNational Chiao Tung University, Taiwan 
Bing-Yue Tsui, National Chiao Tung University, Taiwan
Chenhsin LienNational Tsing Hua University, Taiwan 
Chrong Jung Lin, National Tsing Hua University, Taiwan
Mansun Chan, Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong
Zhiping YuTsinghua University, China
Huaqiang Wu, Tsinghua University, China  
(David) Wei Zhang, Fudan University, China
Ru Huang, Peking University, China
Jin-Feng KangPeking University, China  
Hideok Lee, Chungnam National University, Korea
Dongwon Kim, Samsung, Korea
Kin-Leong PeySingapore University of Technology, Singapore  

Local Organizing Committee (Industrial Technology Research Institute)
Ming-Jinn Tsai, Chair 
Ming-Chung Huang, Co-chair
Fang-Ru Hsu, Co-chair
Wen-Chi Yang, Co-chair
Yu-Chuan Wei, Co-chair
Jo-anne Lee, General Secretariat & Public Relations & IT Support
Evelyn Chou, Secretariat
Emily HM Cheng, General Affairs
Yu-Chien Liao, Art Work
Lisa Chen, IT Support
Melody Chao, Registration
Pei-Yin Liao, Registration
Feei-Ling Chen, Treasurer